Gdzie i kiedy należy stosować ochronniki słuchu?

Praca w hałasie to tak naprawdę chleb powszedni przedstawicieli wielu branż. Aby wykonywanie swoich obowiązków nie odcisnęło się na zdrowiu pracowników, pracodawcy muszą zadbać o ochronę słuchu podwładnych.
Czytaj dalej


Otoskopy i ich zastosowanie w laryngologii

Jednym z urządzeń na co dzień wykorzystywanych w gabinetach laryngologicznych jest otoskop. Sprzęt ten pozwala na wziernikowanie ucha, a tym samym zdiagnozowanie, z jakim problemem może borykać się pacjent. Jak jest on zbudowany i jakie jednostki chorobowe pozwala rozpoznać?
Czytaj dalej


Czym są kabiny akustyczne?

Przeprowadzanie badań słuchu byłoby znacznie utrudnione, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych pomieszczeń zwanych kabinami akustycznymi lub kabinami ciszy. Jak są one zbudowane i dlaczego sprawiają, że przeprowadzane w nich testy są miarodajne?
Czytaj dalej


Elementy unitu laryngologicznego

Dla każdego lekarza najważniejsze jest dobro pacjenta, a co za tym idzie możliwość postawienia dokładnej diagnozy. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt oraz nowoczesne warunki w samym gabinecie. Dlatego też niezbędnym elementem jego wyposażenia jest unit laryngologiczny, który znajdzie zastosowanie w specjalistycznych poradniach, jak i na oddziałach szpitalnych. Czym jest unit laryngologiczny?
Czytaj dalej


Podstawowe metody badania słuchu

Pogorszenie stanu słuchu dotyczy nie tylko osób starszych. Można zacząć gorzej słyszeć w każdym wieku – przyczyniają się do tego m.in. wszechobecny hałas i zamiłowanie do słuchania głośnej muzyki. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u specjalisty, który wykona niezbędne badania. Właściwie przeprowadzona diagnostyka umożliwi wdrożenie odpowiedniej terapii, co znacznie podniesie komfort życia pacjenta. W jaki sposób bada się słuch?
Czytaj dalej


Do czego służy tympanometr?

O słuch należy dbać, a kiedy pojawią się z nim problemy, trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza, który zaleci specjalistyczne badania. Jednym z nich będzie diagnostyka przeprowadzana za pomocą urządzenia zwanego tympanometrem. Ten nowoczesny sprzęt pozwoli szybko oraz dokładnie ocenić stan słuchu, a także wskazać ewentualne ogniska choroby. Czym jest tympanometr?
Czytaj dalej